16 Harpers Ferry

Publikováno : 2019-03-14 16:36:10
Kategorie : Amerika

Další z míst, která nám všichni doporučují navštívit je město Harpers Ferry. Cestou se stavujeme v městečku Bruswick. Je tam malý pivovar s dobrým hodnocením. Kupuji si 6 plechovek piva jménem Potomac. Parkujeme u pizzérie, protože v okolí jsou jen placená stání. Svačíme doma nachystaný burger s trhaným vepřovým. Protože jsem to snědl dřív, jdu se podívat po okolí. Z pizzérie zrovna vyšel oplácaný pán, v ruce má pizzu, někam jí nese. Zákazník? Nebo majitel podniku nese objednanou pizzu? Blízko stojí kostel. Je z něj kavárna, příjemný, útulný podnik. Přes ulici je muzeum Bruswicku. Bruswick byl významný železniční uzel. jsou zde staré fotografie, předměty z té doby, třeba kadeřnické křeslo, model lodního výtahu. Vedle města protéká lodní kanál C&O Canal. Kanálem se sváželo uhlí z uhelného ložiska v Appalačských horách. Kanál vedl přes Harpers Ferry do  nejstarší části Washingtonu DC Georgetownu. Později byl nahrazen železnicí. Vrátil jsem se k autu. Znova potkávám muže co nesl pizzu, přísně si mě měří. Nabízím Lence, jestli se chtěj s dětma podívat do muzea.  Pán co nes pizzu už na mě rozčíleně gestikuluje z vedlejšího většího vozu. No jo ukazuju přes sklo naší Hondy, dyť už jedem. Dole jsem objevil parkoviště, tak přeparkuju.

Město je zanedbané, asi tu není moc peněz. Ale lidi jsou tu aktivní. Je tu pivovar, muzeum a v kostelní kavárně pořádají představení. Dnes je tam večer koncert, zítra dětské zpívání. V horním patře muzea je obrovský model tratě z Brunswicku do Washingtonu DC. Je milé, že mnohé ze zastávek známe. 

Máme krásné ubytování. Na hezkém místě  na statku nad řekou, pár kilometrů od Harpers Ferry. 

Paní domácí nás hezky přivítá, je milá. Přes Airbnb se často ubytováváme, aniž bychom poznali pronajimatele. Ukazuje nám hospodářství. Manžel chová exotické ptáky. Často chov obměňuje. Spoustu ptáků je v klecích, ale někteří běhají volně po dvoře. V klecích je mimo jiné zlatý bažant. Nejvíc nás baví pávi. Producírují se přímo před francouzskými okny a terasou se kterou sousedí. Často se vystaví na bidýlku přímo před oknem. Krocan je taky zábavný. Stále doprovází krůty, nenechá je chvíli o samotě, čepýří se, roztahuje ocasní křídla jakoby je ochraňoval, zastiňuje jim výhled do okolí a i je chrání pohledům z venčí.

V objektech ve kterých bydlíme je často něco osobního. Vyznání blízké osobě, rodinné fotografie, obrazy... Tady je kuchařka matky paní co nám dům pronajímá. Jsou v ní fotky příbuzných. Fotografie staré paní, 90 leté autorky kuchařky před velikým zánovním vozem. S hezkým úvodem, že za svůj dlouhý život přišla na to, že nejdůležitější v životě je rodina. A že při rodinný sešlostech dokáže jídlo navodit dobrou náladu a proto předává svým blízký recepty jimiž dobrou náladu spoluvytvářela. Potud je to pěkný, jenomže pak přijdou recepty, ve kterých se jako suroviny používají sušenky, maršmelouny, houbová omáčka v plechovce...

Město Harpers Ferry leží na soutoku řek Shenandoah a Potomac. 1733 byl provozován přívoz. 1783 bylo založeno město Shenandoah falls u Přívozu pana Harpera , někdejšího majitele přívozu. Leží na hranici tří států Západní Virginie, Virginie a Maryland.

1796 město odkoupila vláda a na podnět George Washingtona zde byla vybudována jedna za dvou největších zbrojnic ve státech. V roce 1859 zde John Brown zosnoval povstání za propuštění černošských otroků. Historie jej považuje za podivína. Vedl pohnutý život. Byl bílé pleti. Hlavní postava afroamerické emancipace Frederick Douglass s ním odmítl spolupracovat. John Brown měl osumnáctičlennou posádku, se kterou hodlal obsadit zbrojnici. Byl si jist, že se k němu připojí mnoho otroků, které vyzbrojí z muničního skladu. Po nějaký čas bude okupovat Harpers Ferry z nějž pak ustoupí do Appalačských hor. Odkud bude činit výpady do té doby, než se mu podaří zajistit otrokům svobodu.Otroků se přidalo málo a ti kteří jej následovali neuměli zacházet se střelnou zbraní. Povstání bylo brzy potlačeno.

V MET v New Yorku mají obraz Johna Brauna.

Některé ze států USA se rozhodly z Unie vystoupit. Jejich samostatnost nebyla vládou uznána. Států, které z unie vystoupily přibývalo, vytvořili Konfederaci a rozhodli se samostatnost prosadit  vojenskou silou. Prvním strategickým cílem se stalo Harpers Ferry. V letech 1861- 1865 v průběhu občanské války celkem 8x Konfederace dobila a ztratila Harpers Ferry ve válce s Unií. Což dokládá strategické postavení města. Při prvním útoku malá posádka Unionistů prchla před útočícím Konfederačním sborem, když před tím zapálila zbrojnici. Základy zbrojnice dosud stojí na  plácku vlevo od cihlové budovy.

V Harpers Ferry jsou hezké cihlové domy a malebné uličky. Město působí, že bylo zakonzervováno ve skanzen. Ve spodní části jsou muzea, prodejny a dílny, v podobě jakou se předpokládá, že měli v době založení města. Dál a výš od řeky jsou již soukromé domy ve kterých jsou restaurace, kavárny, prodejny suvenýrů. Je tu stylová cukrárna s tradičními americkými cukrdlátky. Hraje to barvami. Neodvažuji se ochutnat. Potkali jsme i keramickou dílnu, kterou provozuje Joe Straka. Má České předky, jeho předci byli i z Litvy a Polska. Žádný z původních jazyků neovládá. V době kdy jeho předkové přicházeli nebylo vhodné ponechávat si vlastní kulturu a jazyk. 

U kostela jsme potkali dva mladé české fyziky. Lenka na ně promluvila česky, protože si myslela, že jsem to já, kdo za ní stojí. Následující týden jsem s nima šel do Takoma Stationu. V minulosti byli v klubu v New Orleans, tak takový odvaz to tady samozřejmě nebyl. Ale hezky jsme si popovídali. Na konci si k nám ještě přisedl jeden Američan co má manželku z Jablonce nad Nisou. Uměl docela dobře česky, tak jsme se domluvili ještě na společné snídani. Americké návštěvy často probíhají formou společné snídaně.

Při prvním obsazení Harpers Ferry ve městě poprvé zazněla hymna Konfederace. Jak je vidět zpěv konfederační hymny stále budí vášně. V mnohých myslích jsou Státy stále rozděleny na Jih a Sever. 

Přidat komentář

 (s http://)