25 Pivo

Publikováno : 2019-05-15 15:48:14
Kategorie : Amerika

Pivo je důkaz, že Bůh nás miluje a chce, abychom byli šťastní.                                                      Benjamin Franklin

Obyčejné americké pivo Lager je vodnaté, bez pěny, chutná trochu jako limonáda-pivo naředěné vodou. Běžně se tu prodává belgický typ piva White Beer, Stout, a  to, co mě zajímá: svrchně kvašená IPA a ALE. Z větších světových pivovarů se běžně prodává Heineken, Guines, Hoegarden, Corrona, Plzeň. Pivo se většinou prodává v plechovkách, ale lahvové se dá taky koupit. Většinou jsou v třetinkových obalech a v balení po 6 kusech je pivo levnější. V restauraci se pivo podává v sklenicích o obsahu 1 pinty. Pivo v obchodě stojí okolo 2 dolarů v restauraci 5 a více. Tady v DC většinou kolem 7 dolarů. Po Americe je hodně malých pivovarů, které vyrábějí speciály. Myslím, že trh je tomu uzpůsoben a spousty dodavatelů nabízí nejrůznější suroviny a technologie. Pivo stojí jen o málo víc než pivo z větších pivovarů. Nevím nakolik se malým pivovarů výroba vyplácí a nakolik jde o nadšence nespokojené s šizením technologie a následnou kvalitou piv od velkých pivovarů. Kolem malých pivovarů se vytváří komunita, která do pivovaru chodí. Pivovary pořádají různé akce, koncerty. Vždy, když jsme jeli na výlet, díval jsem se na mapě, kde je jaký pivovar. Původně jsem měl ideu, že je budu navštěvovat, ale zbytečně to ubíralo čas z výletu a tak jsem od toho upustil.

Nejvíc pivovarů bylo na úpatí Appalačských hor. Ale byla i místa, kde nebyl žádný.

Malé pivovary mají skvělé image. Líbí se mi grafiky na  pivních plechovkách a celkový design pivovarů.

V blízkém okolí Takoma Parku jsou dva pivovary. Jeden je v Hyattsville, Hellbender, a jeden v Takomě, 3 stars, http://3starsbrewing.com/ . V obou se vaří dobré pivo.  3 stars je v okolí poměrně známý. Má spoustu propagačních předmětů. Už je to větší moloch a nepřijde mi to tam tak osobní. Hellbender https://www.hellbenderbeer.com/má vyloženě komunitní atmosféru. Když jsem si tam byl koupit sadu piv, nebo dát si jedno, byla na mě obsluha velmi milá. Jednou jsem dostal plechovku nového druhu piva, které se teprve mělo začít prodávat. Jindy jsem dostal nálepku s logem pivovaru. Lenka a děti dostaly limonádu zadarmo. Hellbender, kterého mají ve znaku, je velemlok žijící v potocích Appalačských hor. 

Protože mi pivo chutnalo, líbila se mi atmosféra kolem pivovaru a logo Hellbendera, rozhodl jsem se, že pro pivovar vyrobím u Chrise ve studiu Hellbendera. Glazury jsem myslel, že se rozpijí a povrch bude vypadat jinak, s tvarem jsem spokojený. V pivovaře se mlok líbil. Na Facebooku se rozeběhla diskuse, že je to dobrá náhrada, za předešlého Hellbendera, kterého někdo ukradl. Že je třeba ho dát někam pod zámek, aby ho zas někdo nevzal.

Alkohol se v USA prodává jen v určitých obchodech. Často jsou to jen obchody s alkoholem. V našem okolí vlastní krámy s alkoholem většinou Etiopijci. V etiopských obchodech se prodávají většinou ještě etiopské potraviny a předměty. Mívají tam čerstvé dobré pečivo.

Alkohol se nesmí pít na veřejnosti. Nikde, ani v hospodě, jsem neviděl opilého člověka.

Při řízení auta je tolerance na alkohol 0,8 promile. 

Malé pivovary vaří dobrá piva. Zároveň musím říci, že malé pivovary v Čechách, které se daly na výrobu svrchně kvašených piv, nijak nezaostávají, a pivovary jako Matuška, létající pivovar Falcon, vaří po mém soudu ještě lepší piva. Pivovar Matuška byl jedním z prvních, který v Čechách začal vařit speciály. Dnes je mezi pivaři zvykem říkat, že jsou i lepší malé pivovary. Pro mě Matuška zůstává jedním z nejlepších. Do Broum to mám z Hudlic kolem 12 km na kole. Projedu lesem. Před Kublovem se přede mnou rozhrnou zvlněné louky, výhled do krajiny. Nad hlavou krouží káně. zleva mám posvátný vrch Velíz, za chvíli jsem  v Broumech na venkovském fotbalovém hřišti, kde má hospodský na čepu vždy 2-3 druhy piv od pivovaru Matuška. Můj favorit je řádně hořký Raptor, když chci něco jemnějšího, dám si Californii. 

Taky se už těším domů na české pivo. Do Chříče už to mám o kus dál. Cesta je tam taky krásná, ale tam už jezdím autem. Přes školní rok tam vedu kroužky keramiky. Občas si s sebou domů přivezu pivo. jedenáctka Pazdrát je jistota. Vaří i různé speciály, mají hezké viněty a poetické názvy piv - Švihák lázeňský, Karbaník, Nebožtík....

Uprostřed je pivo plzeňského typu s názvem Bohemia, bylo dobrý.

V sobotu byl zas v Takoma Parku pivní festival. Vedle komunitních potravin Coop byly stánky s pivem a občerstvením, na druhém konci pódium, kde se střídaly kapely. V předprodeji stál vstup 25 dolarů, na místě 35.  V Ceně bylo 6 žetonů na ochutnávku piv. Šel jsem se jen na skok podívat, nechtělo se mi platit vstup. Cestou jsem našel na chodníku 5 dolarů. Vedle pokladny jsem popošel kus směrem k pódiu. Vytáhl jsem foťák, že si vyfotím kapelu. Pak jsem ještě kus popošel, udělal si snímek z druhé strany a byl jsem na festivale. Ochutnávka byla do 1-decových skleniček, sklenička byla v ceně vstupu. Takže pivo jsem si bez vstupenky koupi nemohl. Poslechl jsem si 3 písničky. Vzal jsem si pár nálepek a podtácků s logy pivovarů a šel domů. Svítilo sluníčko, nebylo tam moc stínu a málo míst k sezení.

Přidat komentář

 (s http://)