Český Krumlov

Publikováno : 2020-06-24 06:48:54
Kategorie : Povídky

Český Krumlov jsem poprvé spatřil v dětství, když jsem spolu s tátou projížděl po silnici v blízkosti hradu. Byl jsem fascinován. Zámek byl zanedbaný, ale já viděl tu majestátnost, rozlohu a krásu. Pak jsem se tam vypravil s kamarády na vandr. V okolí zámku bylo spoustu krásných domů, ale vše byly rujny, rozvaliny. Přišlo mi nemožné, aby to město někdo zachránil. Bylo mi líto, co způsobilo 40 let komunismu, a doufal jsem, že alespoň hrad se podaří zachránit. Prvnímu porevolučnímu starostovi Českého Krumlova Janu Vondroušovi se však podařilo zorganizovat zázrak. Město postupně vstalo z popela. Získalo si publicitu, která mu náležela. Bylo zapsáno na seznam kulturních památek UNESCO. Získalo dotace, přilákalo nadšence, kteří domy začali opravovovat, a památkový dohled, který zajistil, že se rekonstruovalo kvalitně. Zámek a podzámčí se zabarvily z tajemného oprejskana do cukrárenských barev baroka. Tehdy jsem nevěděl, že k baroku patří takové barvy, a trochu mě to překvapilo. Dneska je v Krumlově tolik turistů, že mě to od návštěvy odrazuje. Takže omezení cestování v rámci pandemie pro mě byla šance navštívit po delším čase oblíbené město. Vyjíždíme bez snídaně v 7:15, snídaně je naplánovaná v pekárně v Dobříši. Naproti je otevřené řeznictví. Takže ještě před koláčkem a kávou malý kousek pečeného uzeného kolena a dvě housky.

V ubytování se nám líbí https://www.krumlovhostel.com/cs/kontakt/.

Majitelka je z USA. Mluví dobře česky a už se považuje za místní.

Dozvídáme se, že jsme přijeli v termínu zrušených Slavností růže. Místní už to moc v oblibě nemají, těch lidí už tu bývá přespříliš. Teď, když se to zrušilo, rozhodli se, že si město užijí a uspořádají drobné slavnosti sami pro sebe. Na voru hrála Česká filharmonie, před Cikánskou jizbou místní cikánská kapela...

Láska mám ťa rád, ja ťa milujem,
Ja ťa tak zbožňujem, teraz mi neveríš,
Lebo mám vypité, ja si ťa zoberiem,
Láska mám ťa rád, ja ťa milujem,
Ja ťa tak zbožňujem, (láska) teraz mi neveríš,
Lebo mám vypité, ja si ťa zoberiem,..............

Navštívili jsme pár restaurací, kaváren, zámek, Ateliér fotografa Seidela. Bylo to dobrý, i když celý víkend poprchávalo.

Přidat komentář

 (s http://)