5 Rád vařim

Publikováno : 2018-11-02 14:33:08
Kategorie : Amerika

Nakupovat chodím do Shoppers. Chodil jsem po ránu, když se rozednívalo. U Etiopských potravin vždycky přešlapoval takový mladý vysoký černošský pobuda. Neměl jsem z něj dobrý pocit. Je trochu mešuge. Ryby chodím kupovat do Atlantic Supermarketu. Maj tam velký výběr čerstvých ryb.  Síť větších obchodů se jmenuje Target, tam se dá koupit levněji trvanlivé zboží, podobně jako ve Walmartu. Ještě bez auta  a mobilu jsem se tam vypravil na nákup. Načetl jsem si kolik je to stanic a jak se jmenují. Stanice jsou však na znamení, tak nešly jednoduše odpočítat, názvy hlásili taky jiné. Vystoupil jsem, když jsem se ubezpečil, že jsem u stanice metra Prince George. Podle 3d mapy z googlu jsem však místo nepoznával. Uvědomil jem si, že neumím anglicky, nevím kde jsem a nemám mobil. Propadal jsem mírné panice. Ale nějaké slečny mi ukázaly, kde je Target. Autobus zastavil o ulici vedle, než bylo patrné z mapy. Když jsem se vracel říkám si. Támhleten bezdomáč vypadá stejně jako ten můj z New Hampshire. Káždá zastávka má asi svého podivína a ti jsou si podobní, říkám si v duchu. A támhleta půjčovna dodávek je u nás taky stejná. Rychle pohlédnu přez křižovatku. Houby, je to ten můj podivín a půjčovna v New Hampsihe a já měl vystoupit. Naštěstí stál autobus na červenou a někdo, kdo měl stejný problém jako já poprosil řidiče, aby otevřel dveře.

Obecně jsou potraviny o něco dražší než u nás. Dražší je ovoce a zelenina. Mají tu levné dobré banány, výborné melouny, skvělé mango, jabka jsou drahá, i když na štrúdly už taky došlo. Maj dobrý avokádo, různé druhy chilli papriček, mangold, okru, čerstvý koriandr. Zatím jsem nevyzkoušel listy kaktusu, různé druhy bílých tučných kořenů. 

Pečivo nám moc nechutná. Nachytal jsem si kvásek ze vzduchu a často peču kváskový chleba.

Maso je tu podobně drahé jako u nás. Něco je i levnější. Ryby jsou mnohem levnější než u nás, alespoň u jihoameričanů, kde je kupuju já. Vypozoroval jsem, že v pondělí jsou čerstvější. Takže v pondělí máme rybu. Snažím se kupovat pokaždé jinou aby jsme si udělali přehled. Maj skvělého lososa, chutná nám Snapper, Rockfish. Občas si s Jonášem koupíme kraby. Modří marylandští krabi jsou místní specialita. Žijí podél celého pobřeží Atlantického oceánu, ale nejvíc jich je v Marylandu v zátoce Chesapeake. Kupují se živý. Dělám z nich polévku a nebo je dusím se zeleninou. Vyhlášené jsou také krabí karbanátky.

Když chci koupit něco zdravého stavím se při vyprovázení Aničky do školy v bioobchodu Coopu. Jsou to příjemné komunitní potraviny. Dá se zde koupit kafe a čaj na váhu, můžete si odvážit vločky, mouku, oříšky. Občas si tu s Lenkou koupíme kafe a muffin. Potraviny jsou většinou dražší, ale něco jinde nemají a něco za to stojí, třeba francouzské bagetky a rajčata.

Manželka jezdí na Universitu, já se starám o děti a domácnost a snažím se dobrovolničit. pracovní povolení se tu získává obtížně a trvá to dlouho, tak mi to všichni rozmlouvali. Máme nízký rozpočet, tak obracím každou korunu. Hodně vařím, protože jak říká Gábina K. "nejvíc se dá ušetřit na žrádle" Nešetřím na surovinách. Ale snažím se správně nakoupit a dobře vše zužitkovat. Takže v pondělí je ryba a v úterý rybí polévka. Navíc, když dětem doma chutná, nežadoní, že chtěj do restaurace a do Fast foodu.

Kromě toho, že se vařením realizuju, musím přiznat, že rád vařim.

Přidat komentář

 (s http://)