Jonáš jede se skautem do Catoctin Mountain Park. Park je součástí masivu Appalačských hor. Appalačské hory se táhnou po délce 2 600 km od severu na jih USA. Na trampy vozí děti rodiče. Jedeme s Jonášem. Původně jsme měli kempovat poblíž, ale je zima a děvčata si prosadila ubytování v domě s topením. Zatímco ve Washingtonu D.C. sníh hned roztál, v horách se udržel. Nepočítali jsme s tím. Nějak nás to nenapadlo. Na zimu se tu auta nepřezouvají. Ale dobrý, nikde jsme neklouzali. Zastavujeme u silnice. Na zasněženou cestu radši nezajíždíme. Skauti už tu jsou skoro všichni. Se špatným svědomím opouštíme Jonáše. Bude se prodírat závějemi, nocovat ve stanu na sněhu a jíst instantní směs zalitou horkou vodou a krekry. Zatímco my jedem do tepla, do dřevěného srubu.
Zastavujeme na parkovišti a jdeme na krátkou procházku.
Ubytovaní jsme asi o 40 km dál ve státním parku Michaux State Forest. Jedeme přes malebné městečko Thurmont. Srub je hezký.
Podle katalogů a knih jsem pochopil, že jsme v kanceláři stavební firmy, která staví sruby. Ubytováním využívají objekt o víkendu a zároveň si tím dělají reklamu. Máme tu kávovar, muffiny a brambůrky. Je tu hezký krb na plyn. Oheň je pravý, dříví falešné. Je tu teploučko. V našem domě v Takoma Parku netěsní okna, jsou tenká a táhne jimi. Alespoň se tu zahřejeme. My tři. Jonáše je mi, jak říkám, líto, ten se zoceluje. Ubytování je levné. Sehnal jsem ho přes Airbnb. Jediné, co tu chybí, je sprcha.
Zjistil jsem, že ve vedlejším městě je minipivovar. Večer se tam jedeme podívat. Ve městě je velký provoz. Asi jsem je sem neměl vláčet. Stojíme v koloně. Pivovary jsou tu dva. Našli jsme jiný než jsem měl původně vyhlídnutý. Je tu hodně lidí, prostor je příjemný, dobrý ALE.
Anička si objednává kuřecí paličky. Lenka se ujišťuje, že nejsou pálivé. Já s Lenkou si objednáváme burger. Paličky jsou pálivé, tak si je rozdělím já s Lenkou. Aničce necháme jeden burger. Jídlo bylo v pohodě, ale nic zázračného.
Na silnici jezdí alegorické vozy.
Zjišťujeme, proč bylo ve městě tolik aut. Městem projíždí Santa Claus a rozsvěcí vánoční ulici.
Ve srubu popíjíme u krbu víno. Všude po domě jsou dekorace s medvědy. V Čechách bych to odsoudil jako kýč, tady je mi to milé.
Na stěně visí zarámované poděkování mámě majitele:
„Děkuji ti za to, jak jsi mě vychovala, že jsi na nás s bratrem byla vždy milá. Že jsi milovala nejen mě, ale i mé kamarády. Děkuji ti za to, že jsi mi vždycky věřila, i když jsem se nechoval dobře. Děkuji ti za ten krásný výlet po státech, který jsme jeli v našem obytném voze, kde byla cestou moc velká legrace…“
Vyzvedáváme Jonáše. Vedoucí říkají, že to bylo náročné, a smějí se, že vždycky, když měli obavy, podívali se na Jonáše, jak si vykračuje, a to je uklidnilo. Jonáš má narudlý obličej od zimy. V noci to šlo. Nejhorší byla cesta. Říká, že mu mrzly nohy. V parku míjeli cedule, že když se k nim přiblíží medvěd, mají ho zahnat hlasitým povykem, mácháním rukou. Nemají nikde nechávat zbytky jídla, medvědi tím ztrácejí schopnost postarat se o potravu vlastním úsilím. Když se ptám, jestli pojede na další výpravu v lednu, uvažuje, že by jel. Dáváme mu bejgl s náplní a teplý čaj, který jsem nachystal ve srubu.
Jsme poblíž Gettysburgu.
3. července 1863, po masivní dělostřelecké přípravě, vydává generál Lee rozkaz k útoku 11 500 mužům přes míli široké údolí mezi Seminary Ridge a Cemetery Ridge. Při útoku pod palbou nepřítele utrpí Konfederační armáda velké ztráty, přesto úkol plní, dobývají bojovou linii. Ze zálohy federální armády však přichází protiútok, jehož důsledky jsou pro konfederační armádu fatální. Ustupuje do základního tábora. Na odpor už se nezmůže. Za nepříznivého počasí ustupuje k rozvodněné řece Potomack. Federální armáda slaví po četných porážkách první velké vítězství.
Bitva vypukla spontánně. Začala šarvátkou o boty. Muži z Hillova III. a Ewellova II. sboru si chtěli vzít boty z nedalekého skladu. Postavil se jim na odpor Reynoldsův I. a Howardův XI. sbor federální armády. Konfederační sbory za velkých ztrát sklad dobily. Federální armáda však získala dostatek času k vytvoření bojové linie.
V Gettysburgu je muzeum bitvy, která byla důležitým obratem ve válce Severu proti Jihu.
Na bitevním poli je rozmístěna bojová technika a četné památníky na upomínku této bitvy. Mezi jednotlivými stanovišti se jezdí autem.
Domů dorážíme za světla, vzbouřené dětské posádce navíc slibuji, že příští týden na žádný výlet nejedeme. Výlety se jim líbí, ale potřebují si odpočinout. Je toho všeho moc.