Martin Koller

Vystudoval jsem keramickou školu v Bechyni. Pracoval jsem v dílnách Keramo, Keramika Buchler, B a F, Patrik Daič, V a V. 8 let jsem provozoval vlastní dílnu. Několik let jsem pracoval mimo obor. V roce 2014 jsem se přestěhoval do domu, který jsem postavil v Hudlicích u Berouna a vrátil se k řemeslu.

Keramiku zde pálím v peci na dřevo. Procesu výroby se tak účastní živly, které vytváří život na zemi- země, voda, oheň, vzduch. K výrobě používám porcelán, kameninu a kameninu ostřenou šamotem. Pálím na teplotu okolo  1300 C. Glazury si většinou připravuji sám. Hlínu obvykle kupuji. V některých glazurách využívám minerálů obsažených v popelu. Některé glazury vytvářím z místních jílů.

Vyrábím převážně užitkovou keramiku točenou na hrnčířském kruhu, v menší míře modelovanou. Snažím se, aby výrobky byli hezké na pohled, měli svůj charakter, dobře se drželi a užívali. Myslím, že čajová konvička by měla podpořit požitek z pití čaje, stejně tak kávový hrnek by Vás měl vybízet k pití kávy. Miska připomenout vůni teplé polévky.

Druhým oddílem nabídky jsou  keramická zvířata, která můžete potkat v Křivoklátských lesích, lukách i na vsi. Oživí zahradu i byt.

V třetím oddílu jsou keramické reliéfní obrazy. Vycházejí z gotických a renesančních kachlů, které zdobili keramická kamna.